Polskie Dni Montessori (PDM), połączone z Jubileuszem 25. lecia Polskiego Stowarzyszenia Montessori odbędą się w Łodzi w dniach 7 – 9 czerwca 2019 r.
W związku z przygotowaniami do Konferencji, zapraszamy nauczycieli, pedagogów, psychologów i filozofów do zgłaszania propozycji przeprowadzenia wykładów, warsztatów, grup dyskusyjnych, itp. korespondujących z tematem przewodnim Konferencji, tj.:
Warsztaty, grupy dyskusyjne dotyczyć mogą refleksji nad głównym przesłaniem pedagogicznym M. Montessori mówiącym, iż rezultatem rozwoju i wychowania ma być przede wszystkim DZIECKO – CZŁOWIEK. Człowiek zastaje ŚWIAT, który nie zawsze jest dobry i piękny! Co możemy uczynić, aby ŚWIAT był piękniejszy, sprzyjał pełnemu rozwojowi CZŁOWIEKA w sensie umysłowym, moralnym, estetycznym …? Wykłady, warsztaty, grupy dyskusyjne… mogą zatem nawiązywać do szeroko rozumianej edukacji kosmicznej, która egzemplifikuje główne idee pedagogiczne M. Montessori. Zastanówmy się, w czym pedagogika i pedagogia M. Montessori pomaga, a w jakim zakresie może utrudnia realizację pionierskiej, a nawet utopijnej wizji Autorki, aby wszyscy ludzie w oparciu o MIŁOŚĆ, POKÓJ WOLNOŚĆ i WSPÓŁDZIANIE tworzyli jeden ŚWIAT? Jakie zadania warto postawić przed nami – dorosłymi, jakie zadania przed dziećmi, młodzieżą? Jaki udział w tym zadaniu mogą mieć rodzice, pedagodzy, placówki edukacyjne, media itp. … PIĘKNY CZŁOWIEK to człowiek dobry, odpowiedzialny, samodzielny, wolny, szczęśliwy, mocny duchowo…
Taki człowiek buduje PIĘKNY ŚWIAT.
Od nas zatem zależy, jacy będziemy i w jakim świecie przyjdzie nam żyć…
„Nowe pokolenia muszą zrozumieć, że każdy człowiek jest zależny od innego człowieka i każdy musi przyczyniać się do istnienia wszystkich”.
M. Montessori, Kosmische Erziehung, s.27.Zapraszamy także do prezentacji autorskich pomysłów pomocy i lekcji rozwojowych dla rożnych grup wiekowych po kątem tematu głównego.
Z wykładowców z zagranicy swój udział zapowiedzieli:
Christa Kaminski/Ingeborg Muller – Hohagen z Montessori Bildungsakademie w Monachium, Andreas Kopfmann z Niemiec (nauczyciel muzyki), Christine Mitterlechner z Austrii (zajmująca się pracą z seniorami wg pedagogiki Montessori), Mirjam Stefels z Holandii (wykładowca Montessori, prezydent Montessori – Europe).
Czekamy na zgłoszenia do dnia 15 lutego 2019 r. Po tym terminie organizatorzy dokonają wyboru zaproponowanych tematów.
Osoby, które zostaną zaproszone do przeprowadzenia warsztatu/grupy dyskusyjnej zostaną zwolnione z opłaty konferencyjnej. Zapewniamy nieodpłatnie dwa noclegi osobie przyjezdnej. Zwolnienie dotyczy prowadzenia warsztatu lub grupy dyskusyjnej przez jedną osobę, dwukrotnie w czasie konferencji ….
Uprzejmie prosimy, nadsyłając swoje propozycje, wypełnić poniższą kartę (prosimy wypełnić wszystkie pola):
Imię, nazwisko: ..………........................………………………………………………………………….................... Reprezentowana placówka/instytucja: ..........................................………………………………………… Kontakt: e-mail ..............………………..........…………….., tel. ...........…...........…………………………...... Przynależność do Polskiego Stowarzyszenia Montessori: Tak Nie -Temat warsztatu/grupy dyskusyjnej, grupy dyskusyjnej: -Cel zajęć: -Do kogo skierowany jest warsztat/grupa dyskusyjna (proszę podkreślić):
-Krótki opis (8 - 10 zdań): -Max. liczba uczestników: -Jak ma być zaaranżowana sala? -Co będzie potrzebne ze strony organizatora? (komputer/laptop, rzutnik, itp.) -Inne uwagi osoby prowadzącej warsztat: |
Bliższych informacji udziela:
Anna Głowacka - Sekretarz PSM Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub
tel: 880 972 820