PDM

  • 01-PDM-2023--banner.jpg
  • PDM-2023 - 1.jpg

Sprawozdanie

Serdecznie dziękujemy wszystkim UCZESTNIKOM Polskich Dni Montessori za udział w VIII konferencji z cyklu Polskie Dni Montessori

 

Ósma konferencja w ramach Polskich Dni Montessori odbyła się w Lublinie w dniach 3 – 5 czerwca 2022 r. Konferencji towarzyszył temat: FENOMEN DZIECIŃSTWA. OD MARII MONTESSORI PO WSPÓŁCZESNOŚĆ.

Należy podkreślić, że tegoroczna Konferencja powiązana była z obchodami Jubileuszu 30–lecia edukacji montessoriańskiej na Lubelszczyźnie. Miejscem spotkania był nowy gmach Instytutu Pedagogiki UMCS w Lublinie, ul. Głęboka 43.

Tegoroczna edycja zorganizowana została przez Polskie Stowarzyszenie Montessori (PSM) i Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współorganizatorem PDM był Lubelski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Montessori oraz, jak co roku, Firma TOPIC. Głównym celem PDM była kontynuacja dyskusji nad kluczowym przesłaniem pedagogicznym M. Montessori mówiącym, iż rezultatem rozwoju i wychowania ma być przede wszystkim DZIECKO – CZŁOWIEK. Z uwagi na szczególny czas, uwypuklony został problem wychowania dziecka w warunkach wojny i pokoju….

 

sprawozdanie-001-denoise

 Fot. z Facebooka Polskich Dni Montessori

 

W tegorocznych Polskich Dniach Montessori udział wzięło ok. 230 pedagogów, nauczycieli, rodziców i studentów z całego kraju oraz z zagranicy.

 

sprawozdanie-002-denoise

 Fot. z Facebooka Polskich Dni Montessori

 

W czasie otwarcia PDM niezapomnianym przeżyciem był refleksyjny występ artystyczny dzieci, nauczycieli i rodziców z przedszkoli Świdnika…. Uczestnicy brali udział w wykładach oraz licznych, inspirujących sesjach warsztatowych i panelach dyskusyjnych. Mieli okazję odwiedzić placówki Montessori w Lublinie i Świdniku. W czasie jednego z paneli, wysłuchali wspomnień absolwentów przedszkoli i szkół Montessori…

 

sprawozdanie-003-denoise

 Fot. z Facebooka Moniki Kondrackiej

 

….Zapoznali się z ciekawymi ofertami wystawców, dyskutowali w czasie przerw kawowych, lunchowych oraz uroczystej kolacji. Chętne osoby mogły zwiedzić Lublin z przewodnikiem.

 

sprawozdanie-004-denoise

 Fot. z Facebooka Polskich Dni Montessori

 

O PDM informowano w Polskim Radiu Lublin i w TVP 3 Lublin.

Polskie Dni Montessori zakończone zostały przyjęciem Deklaracji na rzecz wychowania dla pokoju  rtf   pdf 
oraz pięknym występem instrumentalnym studentów UMCS.

Interesujący program, organizacja, oprawa artystyczna i kulturalna spotkała się z ogromnym aplauzem wszystkich uczestników!

Informacje dotyczące PDM (program, patronaty, wykładowcy, wystawcy, sponsorzy) mieszczą się na: www.polskie-dni-montessori.edu.pl.

Powyższe krótkie refleksje to zaledwie ziarenko uczty intelektualnej, duchowej i estetycznej, której doświadczyli uczestnicy, goście i organizatorzy PDM.

Niebawem – obszerniejsze sprawozdanie wraz z oprawą fotograficzną!

Do zobaczenia w przyszłym roku!

O miejscu i terminie IX edycji Polskich Dni Montessori poinformujemy wkrótce!

 

Szanowni Państwo, dziękujemy za udział w tegorocznej edycji Polskich Dniach Montessori. Przesyłamy link do prezentacji przygotowanych dla uczestników PDM, Lublin 2022. Dostępne będą na platformie do końca października 2022 roku

https://drive.google.com/drive/folders/1fa_K3frz3qwCOJK9twEIElKNsdlUdCHg?usp=sharing

Jednocześnie zachęcamy do udziału w badaniach dr hab. Beaty Bednarczuk, prof. UMCS na temat tożsamości montessorianskiego nauczyciela. Ich wyniki pomogą mi w poszukiwaniu tych cech nauczycieli, które umożliwiają/ułatwiają/warunkują pracę wg. zasad montessoriańskich. Państwa doświadczenie, wiedza i opinie są w tym zakresie bardzo cenne. Zachęcamy do wypełnienia ankiety dostępnej pod linkiem:
https://forms.gle/x65rRuvDL8gvyNrc7. Jest ona w pełni anonimowa. Przeznaczona jest dla wszystkich nauczyciele grup Montessori, niezależnie od stażu pracy w oddziałach M oraz typu placówki. Link można przekazywać również dalej.

Organizatorzy